Stekfat, två stycken, och fat, porslin, Kina, Qingdynastin, 1700-tal.

Ovalt stekfat med konturerat bräm, dekor i underglasyrblått samt s.k. 'clobbered' dekor i polykroma emaljfärger målad i Europa under 1800-talet, motiv av blommande trädgård. Qianlong (1736-95). Längd 33 cm.
Oktagonalt stekfat med dekor i underglasyrblått med motiv av pagoder i landskap. Qianlong (1736-95). Längd 35 cm.
Mindre runt fat med konturerat bräm, dekor i underglasyrblått med motiv av insekt och blommor. Kangxi (1662-1722). Diameter 13 cm.

Slitage. Repor, smärre kantnagg. Lilla fatet med kantspricka.

Klobberporslin ’clobbered’, eller kinesiskt exportporslin som senare dekorerats med europeiska polykroma emaljfärger, utgör en särpräglad och fascinerande underkategori inom antikt porslin. Inledningsvis tillförde europeiska hantverkare enkla detaljer såsom förgyllda bårder, pipar eller handtag. Med tiden utvecklades detta till mer avancerade dekorationer, bland annat det nederländska Amsterdam bont-porslinet inspirerat av Imari-paletten samt livfullt färgsprakande engelska föremål med gröna, gula och lila nyanser från tidigt 1800-tal.
Syftet med dessa tillägg var att göra det annars enkla blåvita porslinet mer tilltalande och i vissa fall att dölja mindre skador eller tillverkningsfel. I dag är åsikterna bland samlare delade, då den europeiska dekoren ibland uppfattas som mindre elegant än de ursprungliga kinesiska mönstren. Samtidigt är denna kategori ett fint exempel på hur tidigare generationer uppskattat och anpassat antikviteter efter samtidens estetik och mode.

Auktionen avslutas
3 dagar 7 timmar
500
48
54
Utropspris
3 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 550 SEK. Läs mer.
Budhistorik (2 bud)
17 jan 21:36
500 SEK
14 jan 22:33
300 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V10