Kupolformat lock med rund lockknopp. Två konturerade handtag. Dekor i underglasyrblått med motiv av stiliserade bladverk, frukter och girlander. Spår av förgyllning. För den franska marknaden, efter fransk fajansförlaga. Höjd 13, längd mellan handtagen 21 cm.
Slitage. Glasynagg.