100
72495

Anna Bergman

(Sverige, Född 1965)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
56 000 SEK

Anna Bergman
(Sverige, Född 1965)

Silhuettskisser

14 stycken. Signerade Anna Bergman och daterade 1998. Tusch 22 x 17 cm.

"Efter att ha varit och sett en retrospektiv utställning på Pro Persona Gallery i Stockholm 1998, med mina kostymskisser från tio års produktion, beställde Ingmar ett antal tuschteckningar av mig. Jag hade gjort liknande silhuettfigurer som han såg
på utställningen och han gav mig fria händer att göra något i samma stil åt honom. Han hade bara en reservation, en av kvinnogestalterna skulle ha en röd detalj, förslagsvis skorna. (För Ingmar var de röda skorna förknippade med en
ungdomsförälskelse!) Sedan jag levererat tio skisser som han beställt, hörde han omgående av sig och berättade att han hängt dem på en lång rad på väggen framför sängen i sitt vilorum, men han ville göra en ny beställning på ytterligare fyra
tavlor för att fylla upp hela väggen. Ingmar berättade också vid flera tillfällen att han låg och tittade på dem varje eftermiddag när han skulle ta sin tupplur. Damen med röda skor brukade han dessutom ta med sig till lägenheten på Karlaplan
varje gång han reste till Stockholm". Anna Bergman, Juni 2009.