218
72819

Max Goldstein (Mago)

(Sverige, 1925-2008)
Utropspris
500 - 800 SEK
44 - 71 EUR
46 - 74 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Max Goldstein (Mago)
(Sverige, 1925-2008)

"Djävulens öga"

Dräktskiss. Signerad och daterad med dedikation: "Till Ingmar från tillg Mago 1959". Blandteknik 31 x 25 cm.

Max Goldstein föddes i Berlin 1925 men flyttade till Sverige 1939, varefter han inledde en lång och framgångsrik karriär som kostymtecknare. "Mago" var en teaterkonstnär med rikhaltig produktion, främst av kostymer för teater, revy och film, och
med arbeten såväl inom som utom Sverige. Totalt har han gjort kostymer till cirka 125 teateruppsättningar. Hans första filmarbete var Ingmar Bergmans "Gycklarnas afton", 1953 och samarbetet med Ingmar Bergman fortsatte i ytterligare tolv filmer
och flera teaterpjäser. "Mago" har även svarat för dekoren till tre av Ingmar Bergmans teateruppsättningar. Inom filmens värld ansvarade han även för sin personliga vän Marlene Dietrichs kostym i "Just a Gigolo", 1978.