245
72893

Randi Fisher

(Sverige, 1920-1997)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Randi Fisher
(Sverige, 1920-1997)

Interiör med sittande kvinna

Signerad R.F. och daterad -43. A tergo signerad Randi Fisher. Duk 88,5 x 58 cm.

Kvinnan föreställer sannolikt Ingmar Bergmans yngre syster Margareta Bergman. Porträttet kan ha varit ett beställningsverk av familjen Bergman till konstnären Randi Fisher och skänktes sannolikt till Ingmar Bergman och Else Fisher som bröllopsgåva.