90
72337

FÅTÖLJ MED FOTPALL,

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
130 000 SEK
FÅTÖLJ MED FOTPALL,

"Lounge Chair", formgiven av Charles & Ray Eames. Formpressad plywood, stoppad sits, rygg och armstöd klädda i svart skinn, svartlackerad metallfot. Fotpallen etikettmärkt "Charles Eames design. Made by Hille of London Ltd".

Skador. En knapp saknas.

Modellen formgiven år 1956. Fåtöljen vann första pris vid Milano Triennalen år 1957.