11
141951

Luis Antonio Hinojosa Montellano

(Bolivia, Född 1965)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Klubbat pris
4 200 SEK

Johanna Fock
Johanna Fock
Specialist Fashion
+46 (0)708 92 19 74
(Bolivia, Född 1965)

Kunskapens värld

Signerad Hinojosa Montellano. Akryl på duk 90 x 95 cm.

Proveniens

Galleri Abante, Stockholm.

Representerad på bl a Moderna museet, Bolivia.

Konstnären om sitt skapande:

"I ett subjektivt och drömskt surrealistiskt målande visar jag på ett universum av nattliga varelser, min verklighets overkligheter kallar jag dem; metamorfos, omvandlingar av sensualiteten som oroar betraktaren. Ibland med karikerande humor, andra gånger med en ömhet som påverkar verkligheten i ett ögonblick där upprorets uppenbarelser, men också glädjens, kommer nära".