22
142045

Olav Westphalen

(Tyskland, Född 1963)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 090 - 1 370 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Johanna Fock
Johanna Fock
Specialist Fashion
+46 (0)708 92 19 74
Olav Westphalen
(Tyskland, Född 1963)

"Untitled drawing # 21"

Signerad a tergo. Utförd 2007. Akryl på papper, 55,5 x 75,5 cm.

Tilläggslista

Titel skall vara: "Untitled drawing # 21" och verket är ett original.

Proveniens

Donerad av konstnären samt Milliken Gallery.

Ur serien "The Big White".

Formgivare

Westphalen, Olav f. 1963. Tysk konstnär. Utbildad 1987 M.A. Fachschule fürGestaltung, FH Hamburg, 1994 M. F.A .Visual Arts, University of California, San Diego. Sedan 2007 professor vid Kungliga Konsthögskolan. Bor och arbetar i Stockholm. Målare, tecknare, skulptör, gör installationer. Han arbetar alltid humoristiskt och blandar subtila underfundigheter med bisarra paradoxer och svart ironi.