39
134479
Astrid Sylwan
(Född 1970)

Fall

Signerad Astrid Sylwan och daterad 2006 a tergo. Vinyl och akryl på duk 122 x 115 cm.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

3 000 - 4 000 EUR

Klubbat pris:
30 000 SEK
Tilläggslista

Verket berörs av konstnärsavgift.

Proveniens

Donerad av Galleri Andersson/Sandström.

Övrigt

Konstnären har deltagit på ett flertal utställningar. Här följer ett urval:

2009-11; ”Carnegie Art Award”, travelling group exhibition: Copenhagen, Denmark; Reykjavik, Iceland; Stockholm, Sweden; Oslo, Norway; Beijing, China; London, UK; Helsinki, Finland; Nice, France

2010; “Lately”, Galleri Andersson/Sandström, Stockholm, Sweden

2009-10; ”All Decisions Made”, Skövde konsthall, Sweden

2009; ”Triumphs and Disasters”, Eskilstuna konstmuseum, Sweden, “Samtidigt”, group exhibition, Borås konstmuseum, Borås

2008; ”Cross-currents”, Olle Nymans ateljé, Saltsjö-Duvnäs, Sweden

2006; ”Trust”, Galleri Andersson och Sandström, Umeå, Sweden

2005; ”The daily practice of painting”, MA Exhibition, University College of Arts, Craft and Design, Stockholm, Sweden

2004; Vikingsbergs konstmuseum, Helsingborg, Sweden

Kontakta specialist
Johanna Fock
Johanna Fock
Specialist fashion, eventansvarig
+46 (0)8 614 08 72