133483

Jesper Waldersten

(Sverige, Född 1969)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Johanna Fock
Johanna Fock
Specialist Fashion
+46 (0)708 92 19 74
Jesper Waldersten
(Sverige, Född 1969)

Telefonklotteranatomi

Signerad Waldersten. Spritpenna på papper draget med löpande linje 100 x 70 cm.

Proveniens

Donerad av konstnären.

"Ett svart streck" Färgfabriken, Stockholm 2003.

Ett specialsignerat exemplar av boken "Ett svart streck" medföljer.

Del ur förord av Jan Åman ur boken ”Ett svart streck”: ”Han vandrar bland isolerade individer, bland par och bland grupper av figurer. Det är mänskligt omänskligt. Det är tristess, sex, fylla, kort glädje, misslyckanden och drömmar om något annat. Klassiska konstnärliga temata. Och det är väl det som är Jesper Waldersten. Han zappar genom sin tid. Han tecknar fortare än en dator minns. Och han gör det på jakt efter konstens klassiska domäner.”