10
176209

MATTA. "Marina, gul". Rya. 211 x 156 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 090 - 1 370 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Komponerad 1956.

Något slitage och smutsig, fläckar. Ett skadat hörn, ställvis skadade fransar, flera saknas.

Jämför Nationalmusei utställningskatalog 308: verkstad Måås- Fjetterström, Stockholm 1967, nr 31, plansch sidan 11.