18
177349

DRAPERI. "Taraxacum". Gobelängteknik. 250,5 x 157 cm. Signerat AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
899 - 1 080 EUR
949 - 1 140 USD
Klubbat pris
23 000 SEK

Komponerat 1930. Tillverkat efter 1941.

Ställvis slitage, något smutsigt, smärre skador.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 35, färgplansch mot sidan 48; Millesgårdens utställningskatalog nr 20: Märta Måås-Fjetterström, Stockholm 1989, nr 5, färgplansch sidorna 12-13; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 116.

Ett exemplar finns i Röhsska Konstslöjdsmuseets samlingar, Göteborg.