31
175549

MATTA. "Herrumsmattan". Rölakan. 245,5 x 169 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
899 - 1 080 EUR
949 - 1 140 USD
Klubbat pris
31 000 SEK

Komponerad 1924. Tillverkad efter 1941.

Ställvis slitage, fläckar. Kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar, flera saknas.