8
175917

GALLERIMATTA. "Rosengång med brun rand". Rosengång. 215 x 103 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Komponerad 1943.

Obetydligt slitage.

Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen! 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 144.

Ett exemplar av "Rosengång" beställdes till Högsta Domstolens kanslibyggnad, Stockholm.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

157. Maria Miesenberger, "Utan titel (Heimat)", 1993.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
Aktuellt bud:
38 000 SEK