Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
169229

FÄLTKAMERA. Thornton-Pickard, England, 1800-talets slut. Objektivet märkt "Rapid Paraplanat".

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
292 - 390 EUR
340 - 453 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Mahogny och mässing. Läderhandtag. Plakett märkt: "Daniel Nyblin, Helsingfors".

Proveniens

Fotograf Daniel Nyblin, "den finländska fotokonstens fader". Nyblin föddes 1856 och grundade en egen studio och butik i Helsingfors 1877. Han blev en oerhört populär och anlitad fotograf och avbildade alltifrån landskap och interiörer till porträtt. 1889 var han med att grunda Amatörfotografklubben i Helsingfors, som fortfarande är aktiv.

Från Sven Nykvists samling av gamla stillbildskameror.