75
169881

Sigfrid Södergren

(Sverige, 1920-2000)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
266 - 355 EUR
281 - 374 USD
Klubbat pris
2 200 SEK

Sigfrid Södergren
(Sverige, 1920-2000)

Oljemålningar två stycken.

Porträtt av Sven Nykvist, osignerat samt afrikans studie signerad Sigfrid S och daterad -79. Duk 66 x 57 cm resp pannå 35 x 26 cm.

Sven Nykvist och Sigfrid Södergren var barndomsvänner och deras vänskapsband bestod livet ut. De växte upp tillsammans på Missionsförbundets barnhem.

Formgivare

Sigfrid Södergren var en svensk bildkonstnär och författare född i Brazzaville. Han studerade vid Otte Skölds målarskola, vid Konstakademien samt genomförde studieresor till Frankrike, Belgien, Kongo, Portugal, Angola och Algeriet. Från dessa platser har Södergren hämtat många av sina motiv. Hans landskap och figurmotiv är ofta stiliserade med drag av purism.