220390

Fredrik Wretman

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Fredrik Wretman
(Sverige, Född 1953)

"Fyra stiliserade fredsälskande camembertbitar i omfamning"

Skulptur i form av peacemärke. Signerad F W och daterad MMX. Aluminium. Höjd 8, diameter 12 cm.

Donerad av konstnären

Formgivare

Wretman, Fredrik f. 1953 i Stockholm. Svensk skulptör och fotograf. Utbildad vid Gerleborgsskolan 1972-1975, ABF:s konstskola 1975-1976, Kungliga Konsthögskolan 1980-1985, där han har varit lärare liksom på Konstfack. Är en av Sveriges mest etablerade konstnärer med en mängd utsmyckningsuppdrag bakom sig. Tidigt har utnyttjade han videokameran för att finna nya uttryck och gestaltningar. I projektet ”Goatrans” på Färgfabriken uppträdde han själv i 32 orangefärgade upplagor ”som Buddha” tillsammans med vattenprojektioner från Stilla Havet, Amazonas och Trondheimsfjorden. Under mer än tjugo år har han arbetat med vatteninstallationer, oftast i stora format där han omskapar omgivningen i oändlighet. Reflektioner och speglingar i vattenytor framkallar överraskande illusioner och dubbeltydigheter. Fredrik Wretman har en märklig förmåga att finna nya vägar inom konsten.