470
212953

URNA MED LOCK, keramik, Argenta, Wilhelm Kåge Gustavsberg 1931.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
441 - 530 EUR
460 - 552 USD
Klubbat pris

Grön glasyr med målad dekor i silver och guld av draperad kvinnofigur. Signerad i silver KÅGE GUSTAVSBERG 925 A. Höjd 25 cm.

Ifylld nagg på lock och fot. Slitage. Smärre spricka.