536
212861

SIGNE PERSSON-MELIN Tekanna, "Six-sided", Rörstrand.

Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
218 - 262 EUR
228 - 274 USD
Klubbat pris
5 400 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Stengods, hexagonal med blå glasyr, handtag av koppar. Signerad R Signe Persson-Melin 221. Höjd 18 cm, längd 18 cm.

Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramikern och glaskonstnären Signe Persson-Melin utbildades hos Andersson & Johansson i Höganäs och i Köpenhamn 1944-48 samt vid Konstfack 1949-50. Hon var under en kort tid verksam vid Saxbo Stentöj på 1940-talet. Hon hade en egen verkstad i Malmö 1950-66, var knuten till Höganäs-Keramik 1967-78 och Rörstrand 1978-85. Som professor vid Konstfack var hon verksam 1985-90 samt 1993-95. Hon har arbetat med personligt hållna bruksting i chamotterat stengods som en av de främsta företrädarna för en ny rustik nyttovara. Hon har ritat bl. a. tekannor i stengods och ett flertal serviser. Sedan 1953 har hon satt upp flera separat- och samlingsutställningar samt utfört ett antal offentliga utsmyckningar.