551
212935

MARI SIMMULSON Figur, Upsala-Ekeby.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
19 500 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Chamotterat stengods, stående kvinnofigur, delvis glaserad i grönt, gult, blått, vitt och vinrött. Signerad mari simmulson 48/50. Höjd 71 cm.

Mari Simmulson (1911-2000)
Keramikern, textilkonstnärinnan och målaren Mari Simmulson föddes i S:t Petersburg och utbildades i Tallinn 1935 och München 1938-39. Under 1940-talet var hon verksam vid Arabia och Gustavsberg och kom 1949 till Upsala-Ekeby, där hon stannade till 1972. Hon gjorde även enstaka arbeten för Karlskrona porslinsfabrik. Simmulson arbetade med unikt prydnadsgods och bruksvara i ler- och stengods, ofta dekorerade i färgstarka kulörer. Hon utformade bl. a. många kvinnofigurer i stengods, såsom den serietillverkade ”Balinesiskan” som var i produktion 1954-70. Under 1970-talet formgav hon föremål för Deco och har under sin verksamhetstid haft ett flertal separat- och samlingsutställningar samt utfört offentliga utsmyckningar.