553
212779

PATRICK NORDSTRÖM Urna med lock, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1922.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Stengods, spräcklig glasyr i grått, grönt och beige. Lock i patinerad brons med dekor av försilvrad groda. Urnan signerad PN, böljemärket 2-1 1922 I, locket stämplat böljemärket med krona samt T18A. Höjd 10,5 cm inkl lock.

Patrick Nordström (1870-1929)
Keramikern Patrick Nordström föddes och växte upp i Höganäs och utbildades vid Slöjdföreningens skola i Göteborg och vidare till stuckatör och dekorationsbildhuggare hos Jöns Mårtensson i Lund. Under 1890-talet reste han till Paris och studerade. Starkt influerad av den franska stengodstraditionen bosatte han sig därefter i Köpenhamn och började där 1902 att experimentera med starkeldsgods. Från 1906 hade han en verkstad i Vanlöse med egen ugn för lergods, porslin och stengods. Åren 1912-22 var han anställd vid Den Kongelige Porcelainsfabrik i Köpenhamn där han lade grunden till det danska stengodset. Han har kommit att kallas ”stengodsets fader i Norden”.