1683
237741

SKÄRM, sex delar, lack. Qing dynastin (1644-1911).

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris

Målad och förgylld dekor av eleganta damer i sommarpalats, nederdelen med blomster och fågelmotiv. Baksidan med dekor av blommor och runda emblem. Höjd 183 cm, längd ca 243 cm.

Krackelyr, färg- och lackbortfall, defekter.

Proveniens

The Paul R. Wedendal Collection.