1790
237731

VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Balusterformad med hög fotring, celadonfärgad glasyr i s.k. slipdekor av blommor. Höjd 26 cm.

Ifyllt kantnagg.

Proveniens

The Paul R. Wedendal Collection. Bought at the auction after Axel & Marguerite Wenner-Gren.