100
325789

Franciska Clausen

(Danmark, 1899-1986)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 400 - 17 700 EUR
16 100 - 18 400 USD
Klubbat pris

Franciska Clausen
(Danmark, 1899-1986)

"Composition Néoplasticiste"

Signerad FC och daterad 1930. Gouache 19,5 x 16,5 cm.

Mjällby Konstgård, "I Légers ateljé", 10 juli - 2 oktober 1994, kat nr 43 (avbildad i katalogen, helsida i färg sid 181).
Thielska Galleriet, Stockholm, "Nordisk konst i 1920-talets avantgarde", 18 november 1995 - 21 januari 1996.
Kunstmuseet Trapholt, Kolding, "Franciska Clausen retrospektiv", 1997, kat nr 67.
Kunstföreningen, Köpenhamn "Moderne Kvinder Kvinnlige maleri i Norden 1910-1930", 28 oktober 2006 - 28 januari 2007, kat nr 10 (avbildad i katalogen, helsida i färg sid 46).
Göteborgs Konstmuseum, "Moderne Kvinder- Kvinnlige maleri i Norden 1910-1930", 28 februari - 27 maj 2007, kat nr 10 (avbildad i katalogen, helsida i färg sid 46).
Trondheim Kunstmuseum, "Moderne Kvinder- Kvinnlige maleri i Norden 1910-1930", 1 juli - 7 oktober 2007, kat nr 10 (avbildad i katalogen helsida i färg sid 46).
Thielska Galleriet, Stockholm, kat nr 20.
Orgaard Museeum, "Absolut Avantgarde - Franciska Clausen 1921-1931", 11 februari - 12 juni 2011 ( avbildad i katalogen sid 277).
Kunstmuseet Brundlund Slot, "Absolut Avantgarde. Franciska Clausen 1921-1931", 25 juni - 23 oktober 2011 (avbildad i katalogen sid 277).

Formgivare

Clausen, Franciska (1899-1986), dansk målarinna. Har en särställning i dansk konst genom sin anslutning på 1920-talet till de radikala europeiska riktningarna, som hon vid hemkomsten till Danmark kämpade för utan framgång. Som elev till Moholy-Nagy och Archipenko i Tyskland anknöt hon sig främst med collage till den ryska konstruktivismen. Tack vare Léger följde hon i I Paris först kubism och purismen och över gick sedan till neoplastismen. Hon blev sedan Mondrians trognaste förkämpe och ville utvidga det mondrianska schemat.