21
325657

Bo von Zweigbergk

(Sverige, 1897-1940)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 200 - 26 600 EUR
23 400 - 28 100 USD
Klubbat pris
310 000 SEK
Bo von Zweigbergk
(Sverige, 1897-1940)

"Indian till häst"

Signerad Zweigbergk och daterad 1921. Duk 47,5 x 37,5 cm.

Proveniens

Tidigare i fru Judith Stenes samling.

(Enligt uppgift) Ny Konst hos Arthur Ciacelli, Stockholm, 1921.
Konstnärshuset, Stockholm, "Minnesutställning", 6 - 25 september, 1941, kat nr 5.
Gävle Konstsalong, "Minnesutställning", 3 - 17 december 1941, kat nr 1.
Olséns Konstsalong, Göteborg, "Minnesutställning", 24 september - 13 oktober 1943, kat nr 1.

Artikel i Svenska Dagbladet av Gotthard Johansson, 10 september 1941.
Artikel i Barometern, 30 augusti 1991, avbildad sid 1, sektion 2.

Märkt a tergo Bosse N.1.

Formgivare