30
325745

Martin Åberg

(Sverige, 1888-1946)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 780 - 2 660 EUR
1 850 - 2 780 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Martin Åberg
(Sverige, 1888-1946)

Utsikt över Söder Mälarstrand

Signerad Martin Åberg och daterad -18. Duk 56 x 38,5 cm.

Tilläggslista

Proveniens: Tidigare i herr Adrian Nilssons samling, Stockholm (Gösta Adrian-Nilsslon).
Utställd: Galerie Ciacelli, Stockholm, "Martin Åberg", 1919.
Konstakademien, Stockholm, "Martin åberg - målningar 1907-1945", 2 - 28 februari 1945, kat nr 35 (med titeln "Pråmar på Riddarfjärden").

Proveniens

Tidigare i herr Adrian Nilssons samling, Stockholm (Gösta Adrian-Nilsslon).
Därefter Bo Hellströms samling.

Galerie Ciacelli, Stockholm, "Martin Åberg", 1919.
Gummesons konsthall, Stockholm, "Alexander Roos och Martin Åberg", 1920, kat nr 19.