325479

Agnes Cleve

(Sverige, 1876-1951)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
18 000 - 22 500 EUR
19 000 - 23 700 USD
Klubbat pris
420 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Agnes Cleve
(Sverige, 1876-1951)

"Landskap"

Signerad A Cleve och daterad -17. Duk 51 x 59,5 cm.

Den frie Udstillings Bygning, Köpenhamn 1919.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Gabriele Münters svenska vänner", 2 april - 31 maj 1993, kat nr 8.
Bohusläns Museum, Uddevalla, "Agnes Cleve & John Jon-And - två modernistiska pionjärer", 17 april - 11 juni 1995.

Formgivare

Agnes Cleve föddes i Uppsala 1876. Hon studerade konst vid Konstindustriella skolan i Stockholm efter avlagd studetexamen. Hon bildade familj och flyttade till Göteborg och studerade konst vid Valand där Carl Wilhelmsson var lärare. Efter en svår skilsmässa flyttade Agnes till Paris 1913, där hon studerade för Le Fauconnier tillsammans med John Jon-And. De gifte sig så småningom. De flyttade en tid till Stockholm och sedan till Göteborg. Paret vistades ofta i sitt sommartorp vid Gullmarsfjorden. Platsen hette Källviken och blev en samlingspunkt för flera konstnärer, bl.a. kan nämnas paret Gabriele Münter och Wassily Kandinsky. Kandinsky var i hemlandet Tyskland ledare för gruppen ”Der Blaue Reiter”. En grupp som företrädde kubism och tysk modernism och utan tvekan påverkat både Agnes Cleve och Jon-And. Cleve har företagit resor för att måla till Sandhamn, Skagen, London, Italien, Holland, Belgien, Nordafrika, Spanien, Turkiet och USA (där hon även var bosatt en tid). I Agnes Cleves produktion återfinns figurtavlor, fönsterutsikter, porträtt, stadsbilder och västkustmotiv. Agnes Cleves konst återfanns på utställningar i Europa ( Paris, Amsterdam, Köpenhamn m.fl.). Omtalad blev hennes utställning tillsammans med bl.a. Sigrid Hjertén i Paris 1937, och hon har klassats av en tysk tidskrift som Sveriges främsta konstnärinna under 1900–talets första hälft. Representerad på Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum, Gävle museum, Norrköpings museum m.fl.