77
325672

Albert Hoffsten

(Sverige, 1887-1927)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Albert Hoffsten
(Sverige, 1887-1927)

"Adam och Eva"

Signerad A. Hoffsten och daterad -26. Duk 46 x 35 cm.

Proveniens

Ursprungligen i Docent Kjell Kumliens samling, Stockholm.

"Konst i svenska hem", vol. II, band 4, upptagen samt avbildad sid 210 under samling 300: "Docent Kjell Kumlien, Upplandsgatan 64, Stockholm".
Svenskt Konstnärslexikon, del III, Hahn-Lunderberg, Allhems förlag, 1957, avbildad helsida sid 161.

Albert Hoffstens konstnärsskap föll tidigt i glömska, mycket på grund av hans alltför tidiga bortgång, i en bröstsjukdom, endast 40 år gammal. Han tillhörde samma konstnärsgeneration som Isaac Grünewald, Leander Engström och Gösta Sandels vilka slöt sig samman under namnet "De Unga" 1910.

Tillsammans introducerade de den moderna expressionismen i svenskt måleri. Hoffsten var liksom sina kollegor intresserad av de starka, lysande färgeffekter som de alla lärt sig i Paris, men skapade ett mer intimt och rofyllt måleri som vittnar om påverkan från Cézannes konst som han blivit särskilt förtjust i. Konsthistorikern Tor Hedberg beskrev Hoffstens måleri med orden: "Han var en kolorist av sällsynt rang. Hans färg har en blomlik skönhet, ett varmt och försynt liv, stundom en genomskinlig lätthet". Hoffsten ställde ut på Liljevalchs Konsthall i Stockholm och på "Den frie Udstilling i Köpenhamn 1916 och fick en separatutställning 1926 på AB Konstverk som också anordnade en minnesutställning 1928 efter hans bortgång. Bland de mest kända verken finner man "Adam och Eva", daterad 1926 som också avbildats på helsida i oeuvreverket "Svenskt konstnärslexikon". Tor Hedbergs beskrivning av hans naketmåleri känns träffande: "Hans naketbilder äga en förfinad, stundom litet behagsjuk sensualism". Adam och Eva framträder elegant med hjälp av genomskinliga skira färger.

Formgivare

Albert Hoffsten var en svensk bildkonstnär. Han studerade vid Konstnärsförbundets skola i Stockholm samt i Paris. Hoffsten var ansluten till ”De unga” och deltog i två av deras utställningar. Han var en av de mest lågmälda bland de konstnärer, Isaac Grünewald, Leander Engström, Gösta Sandels med flera, som introducerade den moderna expressionismen i svenskt måleri, och i viss mån har hans konst kommit i skymundan efter hans tidiga död i en bröstsjukdom, som de sista åren väsentligt nedsatte hans produktionsförmåga. Hoffstens måleri är koloristiskt och han har skapat porträtt, landskap med figurer och stilleben.
Han vistades 1911-1912 i Paris. Han anslöt sig 1910 till den några år förut grundade sammanslutningen, De unga, och deltog i dess utställningar 1910 och 1911. De följande åren deltog han i samlingsutställningar, som Konstnärsförbundets utställning på Liljevalchs konsthall i Stockholm 1916, Moderne svensk Kunst, på Den frie Udstilling i Köpenhamn 1916, samt Sveriges Allmänna Konstförenings utställning på Liljevalchs konsthall 1926.
Separatutställningar: hos AB Konstverk på Lilla utställningen i Stockholm 1926, och i samma lokal ordnades en minnesutställning över honom 1928.
Representerad: i Nationalmuseum i Stockholm och på Prins Eugens Waldemarsudde. Flickporträtt, i Moderna Muséet i Stockholm.