80
325746

Vilhelm Bjerke-Petersen

(Danmark, 1909-1957)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 820 - 2 280 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Vilhelm Bjerke-Petersen
(Danmark, 1909-1957)

Figur vid fönster

Signerad V.B. P. och daterad -30. Duk 59 x 46,5 cm. Troligen utförd under konstnärens vistelse på Bauhaus i Tyskland.

Kunstnerforbundet, Oslo, 1932.

(red) Stig Brögger, Troels Andersen, Jörgen Broch, "V. Bjerke Petersen - En retrospektiv udstilling", utställningskatalog, Silkeborgs Kunstmuseum/Sophienholm/Fyns Kunstmuseum/Esbjergs Kunstforening, 1986, avbildad sid 14.

Märkt AB. N. 8 a tergo.
Stämpelmärkt på ramen Carl Skovgaard, Hojbovaenge 7, Heddinge.

Vilhelm Bjerke-Petersen växte upp i Birkeröd där fadern verkade som konsthistoriker och skribent, senare blev han även direktör för Hirschsprungs Samling. På 1920-talet utbildade sig Bjerke-Petersen inom både måleri och skulptur och 1927 antogs han till Konstakademien i Oslo med Axel Revold som lärare. 1930 bar det av till Bauhausskolan i Dessau där han fick Vassily Kandinsky och Paul Klee som lärare. Deras inflytande på den unga konstnären blev betydelsefullt, men några år senare blev han helt tagen av de surrealistiska strömningarna som blev en livslång passion och hans sätt att uttrycka sin konst.
I februari 1935 gifte sig Vilhelm Bjerke-Petersen med konstnärinnan Elsa Cecilie Thoresen och under resten av 1930-talet kom de att bo i Paris där de båda helt ägnade sig åt surrealismen. Inledningsvis med ett abstrakt formspråk, men senare med den psykofotografiska formen av surrealismen. I slutet av 1940-talet förändras Bjerke-Petersens måleri, en stilbrytning sker och han går åter mot det abstrakta, konkreta måleriet. Han ställde ut på många betydande surrealistutställningar, t ex Köpenhamn 1935, Lonon 1936, New York 1936, Paris 1938 och 1947.