82
325705

Erik Ortvad

(Danmark, 1917-2008)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Klubbat pris

Erik Ortvad
(Danmark, 1917-2008)

Komposition

Signerad Erik Ortvad och daterad 1943 a tergo. Duk 70 x 81 cm.

Erik Ortvad var dansk målare och tecknare som debuterade 1935 i Köpenhamn.

Mest känd är han för sina färgstarka surrealistiska konstverk och de satiriska teckningar som han utförde från det samtida livet i staden under pseudonymen Enrico.
Han är representerad på Museum of Modern Art i New York och på Statens Museum for Kunst i Köpenhamn och av särskilt stort intresse är hans målningar från 1940-talet då endast en handfull är kända.
Under andra världskriget flydde Ortvad till Sverige på grund av kommunistiska sympatier och att hans hustru var judinna. På 1960-talet återvände han till Sverige och bosatte sig i ett torp i Kvänjarp utanför Ljungby i Småland, där han sedan levde resten av sitt liv