84
325668

Elli Hemberg

(Sverige, 1896-1994)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Elli Hemberg
(Sverige, 1896-1994)

"Kubistisk stilleben"

Signerad EH. Utförd på 1930-talet. Duk 46 x 42 cm.

Signums svenska konsthistoria, "KONSTEN 1950 - 1975", avbildad i färg sid 54, bild nr 46.

Elli Hemberg föddes i Skövde 1896 och började tidigt studera för Carl Wilhelmson 1918, samt senare i Paris, Holland och Norge. I började präglades hennes motivval av porträtt, interiörer, landskap och stadsbilder. I början kännetecknas hennes måleri av en saklighet men utvecklas senare till ett finstämt, blont valörmåleri. I slutet av 1930-talet lärde hon känna Otto G. Carlsund som blev en nära vän och det var även Otto som uppmuntrade till hennes första utställning 1942. Senare under slutet av 1940-talet inspireras Hemberg av konstkritikern Jay Hanbridges ”The elements of dynamic symmetry” och omsätter hans teorier till tredimensionella verk och därmed lämnar hon måleriet för att börja skulptera. Hemberg är mest känd för sina offentliga skulpturala verk i bl. a. Lund, Norrköping, Stockholm och Skellefteå. Elli Hemberg är representerad på Moderna Museet, Malmö Konstmuseum, Kalmar, Vänersborgs och Skövde museer samt skissernas museum i Lund.