90
325706

Hjalmar Grahn

(Sverige, 1882-1949)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
21 000 SEK

Hjalmar Grahn
(Sverige, 1882-1949)

"Vid Hammarbyleden"

Signerad Hj. Grahn. Utförd ca 1929. Duk uppklistrad på pannå 69 x 50 cm.

Proveniens

Tidigare i Jur. och Fil. Kand Matts Bergom Larssons samling, Drottningholm.

Färg och Form, Stockholm, "Motiv från Stockholm", mars - april 1937, kat nr 31.

"Svensk konstkrönika under 100 år" (red. Ragnar Josephson), 1952, avbildad under år 1929.
"Konst i svenska hem", band 5, omnämnd samt avbildad sid 254 under samling 391: "Jur. och Fil. Kand. Matts Bergom Larsson, Kavaljershuset, Drottningholm".
Folke Holmér, "Stockholm sett av 1900-talets målare", SAK, 1962, omnämnd sid 236 samt avbildad helsida, sid 235.