100
383044

PAULA BARTRON, vas, Pilchuck, USA 1996.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
444 - 532 EUR
463 - 556 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Cylinderformat, sandgjutet glas. Signerad Paula Bartron PILCHUCK 1996. Höjd 39 cm.

Proveniens

Inköpt av Astra på Galleri Inger Molin, utställningen "Sandblåsta cylindrar" 16 jan - 3 feb 1999.

Paula Bartron (f. 1946) har en speciell position inom svenskt glas och svenskt studioglas. Hon föddes i Kalifornien och fick sin grundläggande glasutbildning vid University of California, Berkeley. År 1973 kom hon till glasskolan i Orrefors, så småningom till Pilchuck och som lärare till Konstfack 1975, där hon byggde skolans första glashytta. Hon har arbetat i många olika tekniker och varit en flitig utställare i Sverige och utomlands. Vid Coburger Glaspreis år 1977 fick hon, liksom Åsa Brandt, hedersomnämnande.
Vid Zweiter Coburger Glaspreis år 1985 visade hon målade och blästrade fat utifrån planglas. På utställningen i Düsseldorf år 1990 placerades hon liksom Bertil Vallien i kategorin Myt, Tid, Historia. Hon visade sandgjutet minimalistiskt glas, tjockt, tungt och grovt, och uttalade själv att hon ville att glaset skulle ha en primitiv anknytning till jord, lera och järn. På Bortom Bruken hade hon gått ännu längre i minimalistisk formgivning, likaså på utställningen The Glass Skin i Corning år 1998, där hon bl.a. visade en installation med 24 blåbruna tunga sandgjutna skivor.