104
384833

ELIEL SAARINEN, möbelgrupp, 8 delar, "Cranbrook", sannolikt Adelta, Finland.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Blanklackerat valnöts-, mahogny- och lönnfanerat lövträ. Stoppad tygklädsel med mönster av Saarinen. Borden 74 x 74 cm, höjd 71,5 cm, soffornas längd 131 cm.

En stol med kantskada på ryggen, något slitage. (8)

Tilläggslista

Soffan är en modell modifierad av Adelta /The model of the sofa is a modified armchair executed by Adelta.

Modellen formgiven år 1929-30 för Saarinens hem i Cranbrook, USA.