30
382515

Philip von Schantz

(Sverige, 1928-1998)
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
10 600 - 12 400 EUR
11 200 - 13 100 USD
Klubbat pris

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Philip von Schantz
(Sverige, 1928-1998)

Stilleben vid Väddö kanal

Signerad PvS och daterad -89. Duk 89 x 116 cm.

Proveniens

Astra Zeneca, Södertälje (förvärvad direkt av konstnären 1991).

Thomas Millroth, "Konst på Astra", 1997, avbildad helsida i färg sid 66.

Formgivare