40
382548

Harald Lyth

(Sverige, Född 1937)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Harald Lyth
(Sverige, Född 1937)

"Ekipage"

Signerad Lyth. Utförd 1985. Blandteknik på papper 121 x 98 cm.

Proveniens

Galleri Gunnar Olsson, Stockholm.
Förvärvad från ovanstående.

XIX Bienal Internacional de São Paulo, 2 oktober - 13 december 1987.

Olle Granath, "Harald Lyth XIX Bienal de São Paulo", avbildad helsida i färg sid 21.
Ulf Linde, "Harald Lyth, målningar 1980-1985", 1985, avbildad helsida i färg sid 73.