Madeleine Pyk – en samling F769
382194

Fritiof Schüldt

(Sverige, 1891-1978)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
9 500 SEK

Fritiof Schüldt
(Sverige, 1891-1978)

"Motiv från Terracina"

Signerad Schüldt. Utförd på 1920-talet. Duk uppklistrad på pannå 44 x 55 cm.

Proveniens

Bukowski auktioner, auktion 455, Moderna höstauktionen, 19 - 20 november 1987, kat nr 439.
Färg och Form, Stockholm.
Förvärvad från ovanstående.

"Ausstellung Schwedischer Kunst", Hamburg, Berlin och Lübeck, 1926.

Thomas Millroth, "Konst på Astra", 1997, avbildad helsida i färg sid 12.

Formgivare

Fritjof Schüldt var en svensk bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm samt utomlands i Italien och Frankrike. Schüldt är främst känd för att ha utfört porträtt och figurkompositioner, stilleben och landskap från Frankrike och Italien. Han var medlem i Smedsuddskolonin där bland annat Gideon Börje ingick och ställde ut på Färg och Form. Schüldt arbetade genomgående i en finstämd kolorit och hans landskap har ofta ett lyriskt drag.