71
383028

HANS & BIRGITTE BÖRJESON, urna, Danmark 1990-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Högbränt saltglaserat stengods med dekor av galler i blått mot vitt. Stämpelsignerad FULBY på livet. Höjd 39 cm, diameter 41 cm.

Hans och Birgitte Börjeson (f. 1932 resp 1939), utbildade vid Kunsthåndvaerkskolen i Köpenhamn 1952-56 resp 1956-60, varefter de båda reste till England, där de arbetade med Harry och May Davis vid Crowan Pottery. Tillsammans återvände de till Danmark där de sedan år 1963 är verksamma med egen verkstad i Fulby gamle Skole.

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

63. International Watch Co, "IWC", Schaffhausen, ca 1957.
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
Aktuellt bud:
17 000 SEK