28
526453

Michael Petry

(USA, Född 1960)
Pris
300 SEK

Michael Petry
(USA, Född 1960)

"The Art of Not Making", 2012

Här presenteras en av de starkaste riktningarna i det tidiga 2000-talet: Idéburen konst med starkt visuellt uttryck där konstnären inte har medverkat i den hantverksmässiga processen utan överlämnat den till hantverksspecialister. Utifrån boken och med en rad betydande verk av bl a till Mike Kelley, Gavin Turk, Angela de la Cruz, Rebecca Scott och Haim Steinbach, visar Bukowskis en utställning under Stockholm Art Week. Signerad.