576871
Mats Bäcker
(Sverige, Född 1958)

"Keith Richards, Ullevi 1982".

C-print, signerad och numrerad 2/3. Framtagen 2010. 140 x 92,5 cm. Upplaga 3 + 2 AP.

Utropspris:

30 000 - 35 000 SEK

Klubbat pris:
30 000 SEK

Galleri Gauss, Stockholm.
Konstnärshuset, Stockholm.

Musiktidskriften "Schlager", 1982, avbildad.
Lars Nylin, "Rockboken", 1984, avbildad sid 12.

Övrigt

På 1970 och 80-talet var Mats Bäcker en av Sveriges mest profilerade konsertfotografer. Han följde dåtidens stora artister på uppdrag av musikpressen, men var även pionjär när han följde nystartade band som U2 och Imperiet. Moderna Museet ställde ut ett urval av Mats Bäckers fotografier 1989.
Auktionens bild är tagen vid The Rolling Stones konsert på Ullevi, Göteborg, 19 Juni 1982.

Säljes till förmån för Barndiabetesfonden.