104
1070179

Carl Petter Tellander, bägare, silver, Jönköping 1775

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
700 - 875 EUR
737 - 922 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Delvis förgylld, konande, på rak delvis godronnerad fot, vågband, graverad rocaillekartusch. Höjd 17 cm, vikt 316 gram.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection