133
1069838

FOHUNDAR, ett par, keramik. Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
444 - 621 EUR
463 - 648 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Ståendes på pidestal, grönglaserade. Höjd 25,5 cm.

Slitage, dekorbortfall, nagg, bränningssprickor.

Proveniens

Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Spring sale 1995, lot no 1074.