169
1069720

GALLERKORG, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
441 - 618 EUR
460 - 645 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Hexagonal, dekor i famille rosefärger, med motiv av blommande trädgård med granatäpplen. Längd 28 cm.

Slitage, lagade hänklar, smärre bränningsspricka.

Proveniens

Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Spring sale 1996, lot no 1118.