171
1069755

TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Oval konturerad med uppsvängda hänklar. Dekor i famille rosefärger, med motiv av blommor. Lock med krönande fruktknopp. Längd 30 cm.

Slitage, bränningssprickor, mistor. Lagad knopp.

Proveniens

Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Spring sale 1994, lot nr 927.