218
1069695

FAT, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
133 - 177 EUR
139 - 185 USD
Klubbat pris
400 SEK

Dekor i famille vertefärger, med motiv av växter samt fåglar vid bräm. Diameter 17,5 cm.

Slitage, nagg, bränningssprickor, glasyrnagg, repor.

Proveniens

Rolf Schmitz collection.