245
1070106

FIGURIN, porslin. Meissen, sekelskiftet 1900.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
177 - 266 EUR
187 - 281 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Föreställande en papegoja, naturalistiskt bemålad i polykroma färger. Fabriksmärke i underglasyrblått, inpressat nummer 127. Inristat märke 63 x. Höjd 33 cm.

Trädstammen med skador. Nagg.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection, purchased at Bukowskis Spring sale 2001, lot not 1236.