245
1070106
FIGURIN, porslin. Meissen, sekelskiftet 1900.
Figurin, porslin. meissen, sekelskiftet 1900

Föreställande en papegoja, naturalistiskt bemålad i polykroma färger. Fabriksmärke i underglasyrblått, inpressat nummer 127. Inristat märke 63 x. Höjd 33 cm.

Trädstammen med skador. Nagg.

Utropspris:

2 000 - 3 000 SEK

194 - 290 EUR

Klubbat pris:
6 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection, purchased at Bukowskis Spring sale 2001, lot not 1236.

Kontakta specialist
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02