284
1070040

MATTA, semiantik Bidjar kelly, ca 346 x 151 cm (samt kortsidorna med 1 respektive 1,5 cm slätväv).

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
613 - 789 EUR
638 - 820 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Rödmelerad botten med polykromt spaljé- och blommönster samt stiliserade djur. Ljusblå huvudbård med blom-, blad- och botehranka.

Något slitage och smutsig, fläckar varav några lite stela.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.