341
1061217

André Lhote

(Frankrike, 1885-1962)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 500 - 17 700 EUR
16 400 - 18 700 USD
Klubbat pris
190 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
André Lhote
(Frankrike, 1885-1962)

Magnoliaträdet

Signerad A. Lhote och daterad -09. Olja på papp-pannå 60,5 x 74 cm. Vi tackar Mme Dominique Bermann Martin för information om att verket kommer att inkluderas i André Lhote catalogue raisonné.

Tilläggslista

Verket kommer att inkluderas i André Lhotes catalogue raisonné.

Proveniens

Konsul Gotthard Zätterström, Stockholm; fru Märta Zätterström, Stockholm; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 578, "Vårens Moderna", 28-29 april 2014, kat nr 319; Rolf Schmitz Collection.

"Konst i svenska hem", II, vol. 6, upptagen samt avbildad sid 310 under samling 480: "Fru Märta Zätterström, Grevturegatan 76, Stockholm".

Konstnär

André Lhote föddes i Bordeaux, Frankrike, 1885. Vid 12 års ålder började han att gå som lärling hos den lokala möbelsnickaren och lärde sig träsnideri och skulptering i trä. Senare studerade han vid École des Beaux-Arts i Bordeaux och målade flitigt även på sin fritid. Efter ett besök i världsmetropolen Paris 1907 där Paul Cezannes målningar på Salon d’Automne inspirerade den unge konstnären flyttade han dit. Staden var överfylld av konstnärer från världens alla hörn och var en inspirerande plats för en konstnär att bo. Lhote gick med i den inflytelserika konstnärssammanslutningen Section d’Or där konstnärer som Marcel Duchamp, Jean Metzinger Fernand Legér med flera ingick. År 1910 hade Lhote sin första enmansutställning på Galerie Druet och 1912 fick han ställa ut på Section d’Ors salong med stor framgång.
Till skillnad från samtida kubister som Picasso och Braque som arbetade med en mer fullbordad kubism med helt uppbrutna former behöll Lhote föreställande och klassicistiska element i sina målningar och formade sin egen typ av kubism.
Lhote undervisade på flera olika konsthögskolor i Paris innan han 1922 grundlade sin egen framstående Acedemie André Lhote i Montparnasse. Målarskolan har påverkat flera generationer konstnärer som reste till Paris under tidigt 1900-tal. Konstnärer som Georg Pauli, Prins Eugen, Olle Bærtling, Greta Knutson-Tzara, Philip von Schantz och Tora Vega Holmström är bara några av de svenska konstnärer som gått i hans skola.