354
1069381

Olof Sager-Nelson

(Sverige, 1868-1896)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Olof Sager-Nelson
(Sverige, 1868-1896)

"Ångbåtar i hamn"

Signerad Olof Nelson och daterad 1890. Olja på pannå 24 x 19 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 544, "Internationella Vårauktionen", 29 maj 2007, kat nr 21; Åmells konsthandel, Stockholm; Rolf Schmitz Collection.

Axel Gauffin, "Olof Sager-Nelson", SAK, 1945, omnämnd sid 109 samt avbildad sid 106.

Med skissboken som främste följeslagare vandrade Sager Nelson runt i Göteborg under sina år på Valands konstskola och tecknade människor han mötte och utsikter han såg. Emellanåt utarbetade han teckningarna till färdiga konstverk vilka han sedan sålde. Några, år 1890 utförda, tecknade vyer från Göteborgs hamn, där konstnären fångat atmosfären med båtar vars tackel och tåg avbildats mot blanka vatten, inköptes dels av den framstående konstsamlaren Thorsten Laurin samt dels av Göteborgs konstmuseum.

Samma vår utfördes föreliggande katalognummer. Den till formatet lilla oljemålningen på trä fångar verkligen de atmosfäriska förhållandena i hamnen: disig regnvädersluft och kyligt grått vatten utgör en sober fond mot vilken de koloristiska accenterna spelas ut i form av den mörkröda dykdalben i förgrunden samt den cinnoberröda skorstenen på den blåmålade ångaren i mittplanet. Över alltihop bryter en ensam bländande vit fiskmås av mot de gråa mättade skyarna.

Endast ett fåtal oljemålningar från denna, mycket produktiva, period finns bevarade. På hans skissblock trängdes mängder av utkast, men få av dessa utarbetades till färdiga kompositioner i olja.